
https://jamahiriya.medium.com/interview-with-marco-valbuena-of-the-cpp-ec6e0e58a7e1
Źródło tłumaczenia: https://jamahiriya.medium.com/interview-with-marco-valbuena-of-the-cpp-ec6e0e58a7e1
Od autora wywiadu: Poniżej przedstawiam wywiad, który miałem przyjemność przeprowadzić z Marco L. Valbueną, głównym oficerem ds. informacji Komunistycznej Partii Filipin (KPF). KPF jest jedną z największych i odnoszących największe sukcesy partii komunistycznych aktywnie prowadzących rewolucję w dzisiejszych czasach. Zbudowała silną bazę masową i organizacje masowe na wsi i w miastach, przeprowadziła reformy gruntowe na swoich terenach z korzyścią dla milionów i ma zbrojne skrzydło, Nową Armię Ludową (NAL), która z dnia na dzień staje się coraz silniejsza. Wszystkie te sprawy i wiele innych związanych z rewolucją filipińską omówiliśmy w tym wywiadzie.
P: W związku ze zwiększoną intensywnością wojny ludowej na Filipinach w ostatnich latach, na jakim etapie według Towarzysza znajduje się obecnie wojna ludowa: strategicznej defensywy, strategicznej równowagi czy strategicznej ofensywy? I dlaczego?
O: Wojna ludowa na Filipinach pozostaje w strategicznej fazie obronnej. Obecna równowaga sił jest nadal w przeważającej mierze na korzyść wroga – imperialistów amerykańskich i ich satelit. Nowa Armia Ludowa (NAL) musi nadal prowadzić szeroko zakrojoną i rozległą walkę partyzancką i uderzać we wroga kawałek po kawałku. Choć cieszy się ona głębokim i szerokim poparciem mas, masowe poparcie NAL nie może jeszcze utrzymać tworzenia zwyczajnych kompanii, które mogą prowadzić regularną wojnę. Partia wezwała ostatnio NAL do wzniecenia i rozproszenia płomieni walki partyzanckiej w całym kraju, dalszego pogłębiania i poszerzania bazy masowej oraz przeprowadzania dużych i małych ofensyw taktycznych mających na celu unicestwienie wroga.
P: W oświadczeniu KPF na 53. rocznicę powstania NAL w 2022 r., KPF wezwała NAL do kontynuowania intensyfikacji «operacji partyzanckich» na obszarach miejskich. Jaka jest obecna sytuacja i zadania kampanii miejskiej, i czy kampania miejska doświadczyła ostatnio sukcesów i rozwoju? Na przykład, jestem świadomy, że po raz pierwszy od jakiegoś czasu były jakieś operacje NAL w pobliżu obszaru Metropolii Manila.
O: Rozmieszczenie specjalnych jednostek partyzanckich na terenach miejskich od dawna stanowi część taktyki NAL w prowadzeniu długotrwałej wojny ludowej wzdłuż strategicznej linii okrążania miast z terenów wiejskich. Wezwanie do przeprowadzenia operacji partyzanckich na tyłach wroga, tj. w miastach i centrach miast, jest przypomnieniem dla NAL o konieczności zastosowania całej gamy taktyk w celu udaremnienia i pokonania kampanii stosowanej przez wroga, która ma za zadanie nas okrążyć i stłumić. Nie ma więc kampanii miejskiej jako takiej. Jednakże niektóre jednostki NAL dobrze zareagowały na dyrektywę Komitetu Centralnego, wysyłając specjalne jednostki poza zasięg frontów NAL w celu przeprowadzenia ataków na wyodrębnione jednostki lub personel wroga, linie zaopatrzenia i tak dalej. Przewidujemy, że będzie w przyszłości więcej takich operacji, i to głębiej na tyłach wroga.
Od dawna jednostki NAL znajdują się tuż obok Metropolii Manila, gdyż centrum kraju otoczone jest terenami wiejskimi, na których działają oddziały partyzanckie NAL. Niedawno oddział NAL przeprowadził taktyczną ofensywę przeciwko jednostce wojskowej przydzielonej do zabezpieczenia budowy tamy, która spowoduje zalanie szerokiego obszaru i dyslokację tysięcy rodzin, zwłaszcza rdzennych członków mniejszości mieszkających w tym rejonie. Udana operacja NAL została ciepło przyjęta przez ludzi w okolicy.
P: W podobnym tonie, w ostatnich latach pojawiły się pewne doniesienia, że NAL planuje wskrzesić, lub już wskrzesiła, swoje Specjalne Jednostki Partyzanckie, znane również jako «Wróbel». Czy jest Pan w stanie powiedzieć, czy te doniesienia są prawdziwe, a jeśli tak, to jakie sukcesy odniosły«Wróble»?
O: Wspomniałem już powyżej, że Partia przypomniała NAL o utworzeniu specjalnych jednostek partyzanckich w odpowiedzi na żądanie szerokich mas ludowych, aby przeprowadzić akcje karne przeciwko wrogim jednostkom i personelowi odpowiedzialnemu za rażące naruszenia praw człowieka. NAL w dużej mierze wykonała tę dyrektywę i oczekujemy, że w nadchodzącym okresie będzie ona realizowana bardziej intensywnie.
P: Odkąd Ferdinand Marcos Jr został prezydentem w zeszłym roku, filipińska klasa rządząca ponownie ustawiła się bardzo blisko amerykańskiego imperializmu. Czy możesz wyjaśnić, w jaki sposób to się dzieje i w jaki sposób reżim Marcosa czyni Filipiny satelitą USA, tak jak to robił jego ojciec przed nim?
O: Filipińska klasa rządząca pozostała w dużej mierze lojalna i mocno kontrolowana przez amerykański imperializm. Nawet pod rządami Duterte rząd państwa filipińskiego pozostał silnie w jego rękach, pomimo deklaracji Duterte o «oddzieleniu» od USA i groźbach zerwania umowy Visiting Forces Agreement. Wszystko to były w istocie tylko pozory, by zabiegać o większą pomoc wojskową i fundusze na zakup odrzutowców, helikopterów, dronów, bomb, artylerii i tak dalej. Rzeczywiście, USA chwali się, że w okresie 2017-2022 pod rządami Duterte rozszerzyły pomoc wojskową i zakupy o ponad 1,2 mld dolarów.
W porównaniu z Duterte czy swoim ojcem, Marcos Jr jest niefrasobliwą marionetką USA. Prawdopodobnie nie chce ryzykować zantagonizowania amerykańskich lojalistów w AFP (Siłach Zbrojnych Filipin), którzy chcą służyć amerykańskim interesom wojskowym i geopolitycznym w zamian za finansowanie armii. Twierdzi, że prowadzi politykę zagraniczną «enemy of none» (niczyj wróg), co jest tanią sztuczką, która nie zmienia faktu, że jest uległy wobec USA.
P: Czy podobnie od czasu, gdy prezydentem został Marcos Jr, zwiększyła się amerykańska obecność wojskowa i interwencja na Filipinach przeciwko KPF i NAL?
O: Zaangażowanie USA w operacje antypartyzanckie przeciwko NAL stale rosło w ciągu ostatnich dekad, ale było stale trzymane w tajemnicy z obawy przed wzbudzeniem patriotycznego oburzenia Filipińczyków. Amerykanie operowali dronami prowadzącymi obserwację, prowadzili operacje wsparcia, w tym ewakuację medyczną, a także rozmieszczali żołnierzy na ziemi. Amerykańscy wojskowi byli wielokrotnie widziani w taktycznych punktach dowodzenia. Operacje amerykańskie będą prawdopodobnie nadal nasilać się pod rządami Marcosa, gdyż bezskutecznie dążą do zdławienia zbrojnego oporu ludu.
P: Pojawiły się również dyskusje o planach USA wykorzystania Filipin jako pionka w międzyimperialistycznej rywalizacji z Chinami. Czy to prawda? Jeśli tak, to jakie inne implikacje ma rywalizacja USA-Chiny dla Filipin?
O: Amerykańscy imperialiści od dawna wykorzystują Filipiny w swoich wojnach agresji i interwencji. Filipiny służyły jako platforma startowa dla amerykańskich wojen w Wietnamie, Korei, a także w Iraku i Afganistanie. Niedawno dowódca amerykańskich Trzecich Morskich Sił Ekspedycyjnych, gen. broni James Bierman, stwierdził, że zwiększona obecność wojskowa USA na Filipinach, a także w Japonii i innych krajach wchodzących w skład tzw. Pierwszego Łańcucha Wysp, jest częścią amerykańskich przygotowań do umiejscowienia broni i wojsk, porównując to do wieloletnich przygotowań USA do wojny w Ukrainie przeciwko Rosji.
Używając Filipin jako pionka w swojej wojnie o okrążenie Chin, a konkretnie służąc jako zaplecze dla amerykańskiej interwencji wojskowej na Tajwanie lub gospodarz dla systemów rakietowych dalekiego zasięgu, kraj ten może stać się celem chińskich działań wojskowych i przeciwdziałania.
P: Jak KPF i NAL planują zareagować na zwiększenie obecności imperializmu amerykańskiego na Filipinach? Wiem, że na przykład w przeszłości miały miejsce akcje rewolucyjne przeciwko celom USA na Filipinach, czy możesz powiedzieć, czy NAL planuje wznowić tę strategię?
O: Partia wezwała wszystkie siły rewolucyjne i demokratyczne do zbudowania najszerszego patriotycznego zjednoczonego frontu przeciwko interwencji wojskowej USA na Filipinach, szczególnie wzywając ludzi do sprzeciwienia się planowi utworzenia czterech lub więcej baz i obiektów wojskowych w kraju, jak również do położenia kresu amerykańskiej pomocy wojskowej dla kampanii terroryzmu państwowego, w tym kampanii bombardowań lotniczych kierowanych przez USA.
Amerykańskie oddziały wojskowe zaangażowane w operacje antypartyzanckie są uzasadnionym celem NAL. Im więcej ich rozmieszcza się na filipińskich polach bitewnych, tym większe jest ryzyko, że poniosą ofiary w trakcie taktycznych ofensyw NAL.
P: Przechodząc do sfery międzynarodowej, jak wyglądają obecnie relacje KPF z innymi partiami i ruchami rewolucyjnymi na świecie? Wiem na przykład, że KPF utrzymuje dobre stosunki z Komunistyczną Partią Indii (Maoistowską) i Ruchem Wolnej Papui. Jak wyglądają te stosunki obecnie? Ponadto, pojawiły się pewne dyskusje na temat możliwości pomocy KPF w tworzeniu narodowego ruchu demokratycznego w Indonezji, czy może Towarzysz potwierdzić lub zaprzeczyć tym pogłoskom?
O: KPF od dawna pracuje nad ustanowieniem przyjaznych i produktywnych relacji z innymi partiami komunistycznymi i ruchami rewolucyjnymi, jako sposobu dzielenia się i uczenia się z doświadczeń innych i wspierania wzajemnie swoich spraw rewolucyjnych. Oczywiście istnieje silne podobieństwo między siłami rewolucyjnymi na Filipinach i tymi, które prowadzą zbrojną rewolucję w swoich własnych krajach. Siły rewolucyjne na Filipinach i siły narodowo-demokratyczne w Indonezji od lat utrzymują bliskie stosunki.
P: Wreszcie, częstą ripostą, którą widzę u rewizjonistów i innych przeciwników Rewolucji Filipińskiej jest to, że wojna ludowa «trwa od 5 dekad i nic nie osiągnęła». Jak odpowiesz na ten zarzut?
O: To, że wojna ludowa została zainicjowana i rozwinięta w kraju archipelagowym, takim jak Filipiny, i że siły partyzanckie były w stanie wytrwać i rozrosnąć się z kilku osób do kilku tysięcy przez ponad pięć dekad walki z o wiele silniejszym wrogiem wspieranym przez największą potęgę imperialistyczną, jest znaczącym osiągnięciem sił rewolucyjnych na Filipinach. Wojna ludowa nie przetrwałaby kilku lat bez głębokiego i szerokiego poparcia szerokich mas narodu filipińskiego. Siły rewolucyjne przeprowadziły reformę gruntową zgodnie z rewolucyjnym przewodnikiem Partii, z której skorzystały miliony ubogich chłopów i robotników rolnych. Organy władzy politycznej służące jako zarodek przyszłego państwa demokratycznego zostały ustanowione w tysiącach wiosek w całym kraju, wspieranych przez masowe organizacje rewolucyjne.
Ogólnonarodowe ofensywy wroga wspierane przez USA od 2017 roku zostały w dużej mierze udaremnione. Oczywiście nieuniknione jest poniesienie strat w niektórych częściach, ale dzięki partyzanckiej wytrwałości straty te zostaną ostatecznie przewyższone przez zyski w innych częściach.
Zawsze mając na uwadze osiągnięcie pełnego zwycięstwa w przyszłości, Partia, NAL i wszystkie siły rewolucyjne są zdecydowane wykonywać pilne zadania polegające na intensyfikacji masowego ruchu rewolucyjnego zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich oraz prowadzeniu szerokiej i intensywnej walki partyzanckiej w celu dalszego gromadzenia dużych i małych osiągnięć i zwycięstw.