Mamy do czynienia z dwoma rodzajami sprzeczności w społeczeństwie – między nami a wrogiem oraz pośród ludu. Te dwa rodzaje sprzeczności mają zupełnie inny charakter.
Aby prawidłowo zrozumieć te dwa różne rodzaje sprzeczności, musimy najpierw jasno określić, co rozumiemy przez «lud», a co przez «wroga». Pojęcie «ludu» różni się treścią w różnych krajach i w różnych okresach historii w danym kraju.
[…]
Na obecnym etapie, w okresie budowy socjalizmu, klasy, warstwy i grupy społeczne, które sprzyjają, popierają i pracują na rzecz budownictwa socjalistycznego, należą do kategorii ludu, natomiast siły i grupy społeczne, które opierają się rewolucji socjalistycznej i są wrogie lub sabotują budownictwo socjalistyczne, są wrogami ludu.
Sprzeczności między nami a wrogiem są sprzecznościami antagonistycznymi. W szeregach ludu sprzeczności między ludźmi pracy są nieantagonistyczne, natomiast sprzeczności między klasami wyzyskiwanymi i wyzyskującymi mają zarówno aspekt nieantagonistyczny, jak i antagonistyczny. Sprzeczności wśród ludzi istniały zawsze, ale w każdym okresie rewolucji i w okresie budowania socjalizmu mają one inną treść. W warunkach panujących obecnie w Chinach sprzeczności między ludźmi obejmują sprzeczności wewnątrz klasy robotniczej, sprzeczności wewnątrz chłopstwa, sprzeczności wewnątrz inteligencji, sprzeczności między klasą robotniczą a chłopstwem, sprzeczności między robotnikami i chłopami z jednej strony, a intelektualistami z drugiej, sprzeczności między klasą robotniczą i innymi grupami ludzi pracy z jednej strony a burżuazją narodową z drugiej, sprzeczności wewnątrz burżuazji narodowej itd. Nasz rząd ludowy to rząd, który rzeczywiście reprezentuje interesy ludu, to rząd, który służy ludowi. Niemniej jednak nadal istnieją pewne sprzeczności między tym rządem a ludem. Należą do nich sprzeczności między interesami państwa i interesami zbiorowości z jednej strony a interesami jednostki z drugiej, między demokracją a centralizmem, między kierownictwem, a kierowanymi, a także sprzeczności wynikające z biurokratycznego stylu pracy niektórych urzędników państwowych w ich stosunkach z masami. Wszystko to są również sprzeczności wśród ludu. Ogólnie rzecz biorąc, fundamentalna tożsamość interesów ludu leży u podstaw sprzeczności wśród ludu.