
Po raz kolejny nasz Czytelnik styka się z tekstem specyficznym. Po raz kolejny może budzić się w nim pytanie, po co zajmować się tym co dzieje się na odległych Filipinach?
Te odległe Filipiny pokazują nam – ludziom z «zachodu» – jak wygląda imperializm Stanów Zjednoczonych w praktyce. Pokazuje również jakich metod musi używać ruch komunistyczny w splocie bardzo trudnych warunków. W warunkach reżimu faszystowskiego, który jest bezpośrednio wspierany przez imperializm amerykański.
A dlaczego to jest ważne? Bo pokazuje, że w każdych warunkach, choćby nie wiadomo jak trudnych, budowanie organizacji jest możliwe. Często słyszy się, że w takiej Polsce, która jest «skażona» PRL, która ma aktywnie antykomunistyczne państwo, która nie ma poparcia ludu, żadna forma organizacji nie jest możliwa. Nowa Aramia Ludowa (NPA) i Komunistyczna Partia Filipin (KPF) udowadnia, że takie gadanie to jedynie wymówki, aby nie brac się do roboty.
A więc co? Karabin na ramię i Długotrwała Wojna Ludowa w okolicach Podlasia? Z pewnością nie, nawet KPP podziela ten punkt widzenia. Wojna Ludowa nie jest uniwersalna. Cytując,
W naszym kraju możliwe jest prowadzenie długotrwałej wojny ludowej, ponieważ mamy stosunkowo szerokie zacofane tereny wiejskie, w których to znajduje się większość ludności. Istnieje wiele części, które są stosunkowo daleko od centrum wroga i głównych linii komunikacyjnych i gdzie ludzie żyją zasadniczo z ich zróżnicowanych produktów rolnych. Sytuacja ta jest zupełnie inna niż w kraju kapitalistycznym.
W krajach kapitalistycznych wojna domowa jest poprzedzona długim okresem walki parlamentarnej. Prowadzenie tam wojny domowej bez rozpadu przynajmniej znacznej części stałej armii burżuazji i bez proletariatu gotowego do powszechnego powstania, zdolnego w krótkim czasie odnieść zdecydowane zwycięstwo, jest skazaniem sił rewolucyjnych na klęskę. Wojna domowa jest uwarunkowana przede wszystkim tym, że większość ludzi przebywa w miastach, jest inicjowana i rozstrzygana w wielkich miastach, gdzie skupia się wysoce zunifikowana gospodarka i wysoko rozwinięty system komunikacji. Ogólnonarodowe zwycięstwo lub porażka w wojnie domowej szybciej rozstrzyga się w krajach kapitalistycznych niż w krajach półkolonialnych i półfeudalnych.